لوگوی زمپ

تغییر پورت Apache و MySQL در Xampp

زمپ یک برنامه شبیه ساز هاست بر روی لوکال هاست می‌باشد و برنامه نویسان معمولا تغییرات سایت خود را ابتدا روی آن انجام می‌دهند و در صورت رسیدن به نتیجه دلخواه، آن تغییرات را به هاست یا سرور اصلی انتقال می‌دهند. همچنین می‌توان مراحل نصب وردپرس و سفارشی سازی قالب را روی آن یاد گرفت.

اما گاهی در استارت کردن سرویس Apache و MySQL به مشکل می‌خورند که ما در این مقاله نحوه حل مشکل استارت نشدن آپاچی و MySQL را بررسی خواهیم نمود.

عکس استارت نشدن سرویس آپاچی

این مشکل بیشتر برای سرویس Apache بوجود می‌آید و دلیل آن هم استفاده این سرویس از پورت 80 می‌باشد که گاهی نرم افزارهای دیگری نظیر اسکایپ از آن استفاده می‌کنند و باعث مشغول شدن آن پورت می‌شوند. پس راه حل مشکل استارت نشدن Apache تغییر پورت آن می‌باشد.

تغییر پورت Apache در زمپ

وارد پوشه زمپ شده و xampp-control را باز کنید.

روی دکمه config روبروی سرویس آپاچی کلیک و httpd.conf را باز نمایید.

ورود به فایل httpd.conf

یک فایل متنی برای شما باز می‌شود. شما باید در این فایل عبارت listen 80 را جستجو نمایید و عدد 80 را به عدد دلخواه مثلا 8090 تغییر دهید. سپس ServerName localhost:80 را نیز جستجو کنید و عبارت 80 را به همان عبارت 8090 تغییر دهید. فایل را ذخیره نمایید، و سرویس آپاچی را مجدد استارت نمایید. مشکل شما براحتی حل شده.

بعد از انجام این کار با آدرس زیر می‌توانید به لوکال هاست خود دسترسی داشته باشید.

http://localhost:8090

تغییر پورت MySql در زمپ

MySQL نسبت به آپاچی کمتر با مشکل ران نشدن مواجه می‌شود، اما دانستن شیوه تغییر پورت آن خالی از لطف نمی‌باشد.

در کنترل پنل زمپ روی دکمه config روبروی سرویس MySQL کلیک و my.ini را باز کنید. هر جا عبارت پورت مشاهده شد عدد آن را از 3306 به عدد دیگری تغییر دهید، فایل را ذخیره و سرویس را استارت نمایید.

اکثر مشکلات زمپ با این عمل کاملا برطرف می‌شود. امیدواریم این آموزش از الوند نت برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت هرگونه مشکل، آن را در نظرات اعلام نمایید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *